Jak citovat v ČSN ISO 690:2022

ČSN ISO 690 je česká technická norma, která definuje pravidla pro citování zdrojů v akademických a vědeckých pracích. Je důležité dodržovat tuto normu, aby byly citace správně formátovány a zdroje byly jasně identifikovatelné. Nová verze normy, ČSN ISO 690:2022, je účinná od 1. prosince 2022. Tato nová verze přináší četné novinky a je mnohem obsáhlejší než předchozí verze. Tento výklad je primárně určen studentům, kteří píší jakoukoliv školní i univerzitní práci a potřebují podle normy ČSN ISO 690 citovat, ale jistě poslouží i jako pomůcka vyučujícím a knihovníkům. Tento výklad popisuje základní pravidla citační normy a odkazuje na stránky, kde můžete nalézt podrobněji popsané prvky bibliografických citací, nebo i příklady citování různých druhů zdrojů.

Plný text normy

Plný text technické normy ČSN ISO 690:2022 je dostupný v knihovnách, pomocí služby ČSN online, či k zakoupení na oficialním e-shopu České agentury pro standardizaci. Přístup nabízejí také veřejné vysoké školy technického zaměření, které s Českou agenturou pro standardizaci uzavřely příslušnou smlouvu. Zjednodušený popis normy je navíc dostupný v našem výkladu normy.

Základy citování

Při citování zdroje ve stylu ČSN ISO 690:2022 je potřeba dodržovat několik základních pravidel. Bibliografická citace musí obsahovat všechny údaje, které jsou potřebné k nalezení citovaného informačního zdroje a stejně tak i citované části v informačním zdroji tak, aby si čtenář mohl ověřit správnost citované informace. Chybějící údaje dohledáváme v externích zdrojích pouze v případě, že by bez nich nešlo identifikovat citovaný dokument. Takto dohledaný údaj uvádíme v hranatých závorkách. Dále musí bibliografická citace vyjádřit přesné vydání i verzi (např. preprint) citovaného informačního zdroje. V případě dynamického informačního zdroje (např. webová stránka) je vhodné uvést použitou verzi (např. přesné datum a čas citování). Veškeré údaje o citovaném informačním zdroji se zapisují do bibliografické citace tak, jak jsou v něm uvedeny. Údaje se zpravidla nepřekládají. V případě, že jsou údaje v informačním zdroji uvedeny v jiném písmu než v latince, tak se transliterují/transkribují do latinky. Při tvorbě odkazů v textu a bibliograckých citací je nutné zachovávat jednotný formát, styl a interpunkci.

Hlavní údaje bibliografické citace jsou tvůrce a název díla. Prvek tvůrce (autor či autoři) se vždy uvádí jako první. Pouze v případě, že dílo nemá dominantního autora, citace začíná názvem díla.

Z citovaného zdroje přebíráme údaje pro bibliografickou citaci v následujícím pořadí:

  1. titulní list (nebo úvodní obrazovka webové stránky, etiketa na CD, lícová strana mapy apod.);
  2. vložená nebo externí metadata (úvodní strana citovaného informačního zdroje);
  3. metadatové údaje uvedené přímo ve zdroji (rub titulní strany, hlavička);
  4. obálka, etiketa, doprovodná dokumentace;
  5. pouzdro;
  6. průvodní dokumentace (vysvětlující leták, návod k obsluze);
  7. zdrojový soubor webové stránky (zdrojový kód webové stránky v HTML);
  8. jiná část dokumentu;
  9. externí zdroj (údaje uvedené z externího zdroje uvádíme v hranatých závorkách).

Odvozená díla, díla založená na jiných informačních zdrojích i díla o jiných informačních zdrojích jsou také sama o sobě informačními zdroji, které lze citovat. Odvozená díla zahrnují citáty, komentáře i interpretace z jiných zdrojů. Příkladem může být sekundární citace, kdy citujeme jak autora původní informace, tak autora, který tuto informaci převzal do svého díla.

Nakonec je vždy nutné důkladně zvážit použití informačních zdrojů, které nelze zpětně ověřit nebo jen s neúmrně velkými obtížemi. Jedná se především o informace získané v osobní komunikaci apod., kdy jejich použití může být eticky sporné.

Prvky v bibliografických citacích

Bibliografická citace dle normy ČSN ISO 690:2022 se vždy skládá z několika prvků. Některé z údajů jsou v citaci povinné (autoři, název), jiné jsou pouze dobrovolné. Některé z údajů se vztahují pouze na určité druhy zdrojů (např. údaj rozměru uvádíme povinně pouze při citaci kartografických dokumentů). Údaje v prvku také mohou být odlišné dle toho, zda-li citujeme tištěnou kopii zdroje, nebo verzi nalezenou na internetu. V rámci výkladu normy jsme pro vás připravili popis všech relevantních možných prvků citace. Pro zobrazení více informací o prvku můžete kliknout na odkaz v seznamu níže.

Druhy dokumentů

Při vytváření citace dokumentu dle normy ČSN ISO 690:2022 je nutné vzít v potaz, o jaký druh dokumentu se jedná. Podle toho, jaký druh dokumentu citujeme, vybíráme určitý formát bibliografické citace. V rámci výkladu normy jsme pro vás připravili popis všech relevantních druhů dokumentů. Pro zobrazení detailů, formátu bibliografické citace, a několika příkladů citací pro daný druh dokumentu můžete kliknout na odkaz v seznamu níže.


Citační manažer Citace PRO umí automaticky generovat citace ve stylu ČSN ISO 690:2022, a pomocí doplňků vkládát citace a bibliografie do dokumentů Word či Google Docs. Vyzkoušejte Citace PRO Plus na 7 dní zdarma!